Директора водоканалу звільнити не можна залишити

  +4     0

Водоканал одне з найважливіших комунальних підприємств міста. Але водночас досвід роботи нашої організації говорить про те, що це одне з найбільш закритих в плані доступу до публічної інформації підприємство. Ми декілька разів звертались до КП «Житомирводоканал» за певною інформацією, але щоразу підприємство реагувало так, ніби ми запитуємо державні таємниці. На щастя на підприємстві є небайдужі люди, які вже неодноразово нам допомагали. Періодично ми отримували внутрішню інформацію стосовно роботи комунального підприємства і виявлялось, що приховувати від нас є що. Але «все таємне стає явним». З наших джерел з водоканалу до нас потрапив акт перевірки підприємства, яка тривала декілька місяців. На жаль, офіційним чином від контрольно-аналітичного відділу отримати документи не вдалось, як і акти перевірок інших комунальних підприємств. З документа стає відомо, що проблем в управлінні підприємством забагато. І відповідь на питання «куди поділись кошти?» отримати можна не завжди. А ще після перевірки у мера міста Сергія Сухомлина має принаймні виникнути питання: звільнити чи залишити на посаді директора КП «Житомирводоканал» Андрія Нікітіна.


На водоканалі тече не тільки вода
Одна з системних помилок підприємства – це специфічний, якщо так можна сказати, облік пального, яке підприємство, до речі, купує у великій кількості. Якщо точніше, він абсолютно не відповідає нормативним документам ні на стадії оприбутковування на підприємстві, ні під час його видачі водіям та списанні. Облік палива в баках автомобілів взагалі не проводиться. І найцікавіше, облік на водоканалі суперечить не лише нормам закону, але й законам фізики. Зокрема, в акті перевірки йдеться: «за окремими водіями рахується значна кількість ПММ (тобто в баках), яка в окремих випадках в рази перевищує вміст самого баку. Проте, перевіркою встановлено, що з такими залишками водіям постійно додатково виділяється паливо». Тож виникає логічне питання: куди тече пальне? За останні 2 роки, описана ситуація призвела до того, що більше ніж на 1 млн гривень пальне або було неправильно обліковано, або зникло в повітрі. Кількість пального, вірогідність використання якого не можна підтвердити, складає десятки тисяч літрів на сотні тисяч гривень.

Кінці у воду
Не краща ситуація і з матеріалами, які списують на ремонти. В актах списання просто не вказують, куди поставили ту чи іншу деталь під час ремонту. Наприклад, сталось в місті за день 3 пориви, зробили ремонт, а яку деталь замінили в кожному з поривів невідомо, але списати - списали. У кожного структурного підрозділу свій облік, але між собою вони не пов’язані і звести облік до купи на підприємстві може хіба що екстрасенс.
І тут, як і з пальним, часом також порушені закони фізики. Цього разу це стосується часу. Так, наприклад, за одним документом деталь списали позавчора, а за іншим її поставили на місце пориву сьогодні. Видно все-таки є людина на підприємстві, яка щось бачить наперед.
Під час ремонтів матеріали взагалі зникають. Наприклад, після перемотки двигунів мідна проводка просто розчиняється в повітрі, не дивлячись на ціну міді.

Як всі
Грішить водоканал і дробленням закупівель. Наш досвід говорить про те, що багато комунальних підприємств розбивають закупівлі на дрібніші суми. Мета - уникнути виходу на відкриті торги. Прозорі закупівлі, схоже, на водоканалі не дуже полюбляють, адже таким чином, в обхід торгів було укладено понад 100 договорів на загальну суму близько 12 млн грн. Така інформація зазначена в акті перевірки. Скільки коштів можна було б зекономити, якщо процедура б відбувалась через торги – сказати важко. Але сам підхід до закупівель може свідчити про те, що тут працюють схеми, заради уникнення яких і були створені прозорі майданчики для тендерів.
Юристів більше, ніж слюсарів
Це, звичайно, перебільшення, але не надто далеке. Так в штаті підприємства наразі працює 5 юристів. Чи є в такій кількості потреба – сказати важко. Цікаво, що окрім юристів, водоканал додатково оплачує юридичні послуги стороннім підприємцям.
Премії на підприємстві також роздають щедро, щоправда, не всім, а обмеженому колу працівників. Формально, це люди, які працюють над проектом Світового Банку, але премію вони мають право отримувати тільки в тому випадку, коли виконують обов’язки понад зазначені в посадовій інструкції. Але згідно з актом перевірки це не так, тож кошти були отримані неправомірно. Загалом необґрунтовано було нараховано надбавок та премій у сумі 1 082,6 тис грн.

Директор кавоман?
Як виявилось у підприємства чимало так званих «представницьких витрат». Одразу зазначимо, що згідно з законодавством представницькі витрати можуть здійснюватись виключно з прибутків підприємства. Але, як відомо, водоканал є збитковим. Проте, на представницькі витрати не скупляться.
Так на директора підприємства Андрія Нікітіна була випущена банківська картка. Законодавчо, якщо б вона була сама випущена без порушення, її маються використовувати для розрахунків під час відряджень, але директор розраховувався нею і в житомирських закладах та магазинах, серед яких: Метро, Маріо, Барбарис.
За тією ж статтею «представницькі витрати» на підприємство придбали кавомашину Delonghi Esam 2200.S вартістю 9999 грн., а до неї ще на кілька тисяч дорогу каву та цукерки.
Загалом на «представницьких» та інших неправильно задокументованих витратах водоканал втратив майже 100 тис грн.

Забагато втрат та витрат
У ході перевірки був залучений експерт з білоцерківського водоканалу, який з’ясував, що підприємство списало більше реагентів, ніж передбачено нормами. Окрім реагентів, перевищені також норми використання води та електроенергії. І якщо існує ймовірність, що зайво списані реагенти існували тільки на папері, то проблема з перевитратою води та електрики реальна. І, найімовірніше, вона пов’язана з несвоєчасною ліквідацією поривів на мережі.
Червоною ниткою через весь акт який складає близько 200 сторінок, проходить думка, що на підприємстві повний бардак. Схоже на мутну воду, в якій легше ловити рибу. Чи хтось створює таку ситуацію навмисне задля вилову більшої здобичі, чи то просто намагається якомога активніше користуватись створеною ситуацією. В результаті за пару років збитків на мільйони. У будь-якому разі за те, що відбувається на підприємстві відповідає керівник. І з акту очевидно, що найнятий міським головою топ-менеджер, як мінімум, не справляється. Але чи закінчиться перевірка якимись санкціями для Андрія Нікітіна – сказати важко. Можливо, нинішня ситуація на водоканалі влаштовує і керівника міста? Це стане зрозуміло вже найближчим часом по тому, чи буде підписаний наказ на звільнення директора водоканалу чи ні.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Коментарів 0