Що ховається за пропозицією мера?

Janna
2020-07-31, 11:29
  +25     0

На початку липня у Києві відбувся з’їзд політичної партії «Пропозиція». Керівники партії презентували свою команду, основні принципи та плани з якими партія йде на вибори.

Наразі у партію входять міські голови з Дніпра – Борис Філатов, Миколаєва – Олександр Сєнкевич, Чернівців – Олексій Каспрук, Каховки – Андрій Дяченко, Кропивницького Андрій Райкович та Житомира – Сергій Сухомлин.
Сам міський голова Житомира Сергій Сухомлин вже почав передвиборчу кампанію. Мер активно відвідує ефіри українських телеканалів, ходить на політичні ток-шоу, розповідаючи про проблеми Житомира, позицію партії «Пропозиція», нюанси в законодавстві, які створюють проблеми місцевому самоврядуванню.

У самому ж Житомирі  про партію «Пропозиція» виборці знають погано. Сезон політичної реклами ще не розпочався, однак партії, яка про себе офіційно заявила лише місяць тому, варто було б заявити про себе і на місцевому рівні.
На сайті партії зазначено, що термін «пропозиція» формується із двох слів: pro – від латинського «за», давньогрецького «руху вперед» та міжнародного терміна professional, і власне слова «позиція».

«Пропозиція» – це консолідація людей справи, які прагнуть об’єднати країну на основі професіоналізму і конструктивної позиції. В основі – будівництво ефективної системи місцевого самоврядування задля розв’язання актуальних місцевих проблем правопорядку, підприємництва, медицини, освіти, екології, створення комфортного середовища проживання для жителів сіл, селищ, містечок і великих українських мегаполісів.

Якщо нашвидкуруч оглянути партійний сайт, то значна частина інформації там присвячена саме виборчому Кодексу. Воно і не дивно, адже до чергових місцевих виборів залишилося лише три місяці, а правки в Кодекс внести всього два тижні тому, що є нонсенсом. Найбільше критики отримали пункти, що стосуються партійних квот, вигляду бюлетенів та введення такого поняття як «імперативний мандат».

З однієї точки зору, позиція партії «Пропозиція» зрозуміла, адже від прописаних правил у Кодексі залежить в тому числі і їх результат на виборах. З іншої - розповідаючи про виборчі нюанси безпосередньо виборцям, вони дають змогу людям більш-менш розібратися зокрема у принципах за якими формуються виборчі списки, тобто яким чином формується список людей, за яких вони будуть голосувати або ж не наробити помилок у виборчому бюлетені.

До речі, представники інших партій публічно виборчий Кодекс не розбирають, тим паче не розповідають про його нюанси своїм виборцям.
То що ж там такого у цьому багатостраждальному виборчому Кодексі і як він вплине на життя звичайних жителів після виборів?

Відкриті закриті списки
Оновлений виборчий Кодекс вніс свої корективи у формування партійних списків. І хоча усім нам обіцяли, що списки будуть відкритими, фактично їх залишили такими ж закритими, як і раніше.

Справа в тому, що депутатами ВРУ була проголосована так звана виборча квота на рівні 25%. Виборча квота – це кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата. Простіше кажучи, якщо партія поставила кандидата у списку 30-м, а за результатами виборів проходить лише 10 депутатів, то 30 потрібно не просто набрати більше голосів за його партійних колег, йому треба набрати більше за партійну квоту.
До речі, такий принцип стане причиною, що відомі і активні у Житомирі люди, які не змогли з фінансових або інших причин отримати нормальне місце у партійному списку, відмовляться взагалі йти на вибори. Який сенс балотуватися, якщо розумієш, що ти 30 по списку, а бар’єр в 25% перетнути майже нереально? Це демотивує кандидатів.

Гендерний принцип
Згідно оновленого Виборчого Кодексу, у кожній 5-ці виборчого списку має бути не менше 2 людей однієї статі. Історично склалося, що жінок в політиці завжди було менше. Відповідно, місцевим партіям необхідно шукати активних представниць жіночої статі, щоб витримати гендерну квоту. Адже в іншому випадку партійний осередок просто не допустять до виборів.
Що буде робити «Пропозиція» та мер Сергій Сухомлин? Скоріш за все діючий мер звернеться за підтримкою гуманітарних професій – освітян та лікарів. Керівники дитячих садочків, директори шкіл або звичайні вчителі, відомі в Житомирі лікарі, можливо, викладачі вузів. Вибір гідний, адже це фахові спеціалісти, які можуть ефективно працювати в гуманітарному напрямку, очоливши навіть однойменну постійну комісію у міській раді.

Плутанина в бюлетенях
В оновленому виборчому бюлетені виборцю треба буде проголосувати за партію і конкретного кандидата, який від цієї партії балотується в депутати. Однак досвід виборів У Польщі показав, що такий вигляд бюлетеня незрозумілий для виборця.
В чому ж проблема, запитаєте ви. Справа в тому, що якщо виборець підтримує партію, назвемо її партією «Демократичних демократів», а голосує за Василя Василенко, який хоч і балотується від партії «Соціальних соціалістів», але йому більше подобається як кандидат, то в такому випадку бюлетень вважається зіпсованим. У вищезгаданій Польщі така плутанина призвела до 30% зіпсованих бюлетенів.
Зіпсований бюлетень означає, що голос виборця не буде зарахований.

Імперативний мандат або «збирай речі та йди»
Партія «Пропозиція» активно критикує введення такого поняття, як імперативний мандат. Суть його в тому, що будь-який депутат може бути позбавлений мандата, якщо не дотримується лінії партії. Тобто партія в Києві може дати команду своїм місцевим депутатам бойкотувати якесь місцеве питання, і якщо депутат ослухається, його позбавляють мандата.

Таким чином місцеві ради будуть вкрай заполітизованими, а замість того, щоб голосувати за виділення коштів на заміну труб чи новий сквер, депутати будуть постійно голосувати за звернення до ВРУ  щодо питань національної величини.
На думку політичних експертів, у перший рік виборів близько 20% міст України можуть залишитися без міських голів, а в депутатських корпусах постійно будуть відбуватися персональні зміни. Місто буде страждати від підкилимних ігор та битви за місце, яке звільниться, коли чергового депутата виженуть.

З точки зору партії «Пропозиція», яка за словами ідейних натхненників, будується знизу, а не десь на Печерських пагорбах, у них така історія неможлива. Їх партія направлена в першу чергу на розвиток міст, а не на гучні заяви на рівні держави. Тому їх депутати будуть займатися не політикою, а містом.

ОТГ та партії
Наразі кандидати, які балотуються до невеличких ОТГ (від 10 тис.) мають балотуватися від партії.
Під питанням залишається, що буде з ОТГ, які знаходяться навколо Житомира? В Оліївській, Глибочицький, Станишівській, Новогуйвинській ОТГ також пройдуть місцеві вибори. І чуже важливо який партійний склад отримають ці ОТГ, зважаючи, що у міста з ОТГ багато спільних питань. Зокрема, це і навчання дітей з ОТГ в міських школах, і система транспорту, який курсує по Житомиру для людей з ОТГ, що працюють тут.

Чи будуть там представники від партії «Пропозиція»? Або ж ради територіальних громад представлять в більшості «Батьківщина», «ОПЗЖ», «БПП», які довго вже були при владі, але нічого не показали? Або ж «Слуги народу», які за рік чітко дали зрозуміти чиї вони слуги.
Чимало питань постає і з новим розподілом районів по Україні. Від так, в Житомирській області буде 4 райони, замість 23, як було раніше. Зокрема, це Житомирський район, Новоград-Волинський, Коростенський та Бердичівський.

Діючі міські голови від партії «Пропозиція», які планують балотуватися на другий термін переймаються, що такий поділ значно вплине на життя їх міст. Зокрема, передбачається, що від 5% до 20% місцевих податків піде в райони. Окрім того, цілком можливо, що місцеві абумбулаторії, які ремонтували за кошти міського бюджету будуть підпорядковані районним радам. І хоча відвідувати їх будуть продовжувати житомиряни, незрозуміло чи в належному вигляді район буде утримувати ці медичні установи та як буде нести відповідальність за діяльність сімейних лікарів у місті.

Політичні експерти передбачають, що після оголошення результатів виборів можливе внесення змін до законодавства, і в тих районах, де вигідно «Слугам» більше повноважень буде надаватися районам, і навпаки.
Окрім того, експерти зазначають, що напередодні виборів однозначно буде хвиля відкритих кримінальних проваджень задля дискредитації діючої місцевої влади перед виборами. І це однозначно не мотивує мерів, які вже мають 5-ти річний досвід роботи на місцях. Тож вибори однозначно будуть цікаві.

Рейтинг партії «Пропозиція» - це рейтинг діючих мерів, які входять в цю партію. І тому результат залежить суто від їх дій та результатів роботи. Наразі рейтинг «Слуг народу» активно котиться донизу. Не тому, що виборці розчарувалися у своєму ідеальному баченні життя, і своїх мріях. Вони розчарувалися в чарівниках, які за рік фактично нічого не зробили. «Пропозиція» - це ж люди, до яких можна достукатися у будь-який момент, покритикувати, запитати. Бо вони тут, на місцях. Вони і є ми. Активні, зі своїми історіями, досягненнями, здобутками для міста. Принаймні, так зараз обіцяє партія.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Коментарів 0