Нова українська школа: чого чекати житомирським першокласникам та їх батькам

2018-07-17, 14:07
  +12     0


У новому навчальному році в Україні активно стартує реформа загальної середньої освіти під назвою «Нова українська школа». Як зазначає Міністерство освіти і науки України, Нова українська школа – це цікава, практикоорієнтована, безпечна і дружня до дитини школа, для батьків – відкрита, чесна і націлена на співпрацю.
Про те, які зміни чекають на житомирських першачків та їх батьків нам розповів начальник управління освіти Житомирської міської ради Валентин Арендарчук.

Перш ніж запровадити нові підходи до навчання, МОН апробувало їх у 100 українських школах. В якій житомирській школі відбувалася апробація в рамках нової української школи?
Пілотним проектом були два перші класи загальноосвітньої школі І-ІІІ ступенів № 28 м. Житомира ім. гетьмана Івана Виговського. На мою думку, експеримент реалізується успішно. Педагоги школи ділилися досвідом з тими вчителями, які беруть перші класи в цьому році. Управлінням освіти для вчителів початкових класів міста організовано та проведено семінари, тренінги, круглі столи, відкриті уроки, ранкові зустрічі, зустрічі з науковцями, авторами підручників для 1 класів.
Адміністрацією ЗОШ № 28 забезпечено відеозапис уроків вчителів О.Сосніної та Г. Шегеди з метою аналізу та відпрацювання особливостей навчального процесу в рамках НУШ.

Усі вчителі, які навчатимуть перші класи проходили навчання. Це були спеціальні курси?
Вчителі проходили обов’язкове навчання при Житомирському обласному інституті післядипломної освіти та на курсах on line Edera. Усі педагоги отримали відповідний сертифікат. Важливо донести, що у Новій українській школі вчитель з дитиною є партнерами.

Якісна освіта – річ надто дорога. На впровадження реформи з державного бюджету було виділено мільярд гривень на обладнання для класів. Ще один мільярд виділили на посібники, дошки, меблі. Скільки коштів знадобилося для того, щоб обладнати житомирські школи ?
В Житомирі 114 перших класів, 3 707 дітей. Загалом підготовку можна поділити на два етапи. На першому етапі закупівлі проводить Житомирська обласна державна адміністрація. Вони для міста закуповують ноутбуки, ламінатори та багатофункціональні пристрої на суму 2 мільйони 49 тисяч гривень, з них – 676 тисяч було виділено депутатами з міського бюджету.
Друга частина коштів, а саме 5,9 мільйонів гривень, з державного бюджету прийшли у травні 2018 року, у червні область передала місту. За ці кошти має відбутися закупівля меблів, мультимедійного обладнання та дидактичних матеріалів. Щоб обладнати 114 класів, необхідно 11 мільйонів 774 тисячі гривень. Депутати міської ради підтримали освітянську реформу та проголосували за  її  реалізацію.
Мультимедійне обладнання та дидактичні матеріали школи закуповують самостійно, за умови, що 1 вересня усе має бути готове. Управління освіти готується до проведення тендеру на шкільний комплект меблів (одномісні парти, стільці) вартість яких становитиме 9,6 мільйонів гривень. У зв’язку з тим, що кошти виділили трохи пізніше, і в міському бюджеті коштів поки що немає, є питання чи вдасться нам закупити меблі вчасно. Міжнародні торги відбудуться в кінці серпня, потім укладання договору, а це ще додатковий час. Ми сподіваємося, що нові парти будуть в школах вчасно.

У чому «особливість» цих меблів?
Згідно з реформою, дітиматимуть нове освітнє середовище. Будуть нові парти-трансформери, які можна легко пересувати, щоб працювати в команді або самостійно. У них є індивідуальний місце, де діти зберігатимуть своє канцелярське приладдя, робочі зошити, підручники.
Фабрика друку допоможе вчителю підготувати різноманітний сучасний дидактичний матеріал до кожного уроку.  Багато роздруківок будуть ламінуватися, щоб їх можна було використовувати неодноразово. Європейська освітня спільнота застосовує даний підхід більше, як 15 років. Ми, на жаль, запровадили це лише зараз. Управління освіти рекомендує створити окремі приміщення для  фабрик друку, щоб убезпечити дітей.

Що нового у Новій українській школі з точки зору учбового процесу?
Перше і, напевно, найголовніше – це новий підхід до викладання. Основа Нової української школи – це компетентнісне навчання. Тобто учні не просто набувають знань і відтворюють їх, вони вчаться їх застосовувати у реальному житті. Як було раніше: дитина відтворювала події і факти, часто застосувати на практиці знання учню не вдавалося. Тепер досліджуй, аналізуй, застосовуй. Слово «зроби» є ключовим. Важливо, щоб дитина вміла застосувати все чому навчилася у реальному житті. 
По-друге, значну частину робочого часу займатиме робота в групі. Діти будуть спільно шукати рішення певних задач або створювати проекти. Це навчить їх працювати в команді. Діти граючись - навчаються. Це опанування навчального матеріалу у інший спосіб. До речі, першокласники матимуть змогу застосовувати при навчанні конструктори «Lego» для групових та індивідуальних занять. За ініціативи МОН України усі перші класи отримали цей дидактичний матеріал. За допомогою конструкторів розвивається моторика, логічне та асоціативне мислення. Конструктори «Lego»  можна застосовувати під час проведення усіх уроків у першому класі.

У Новій українській школі змінився підхід і до оцінювання. Як тепер батькам зрозуміти, які досягнення його дитина має у школі?
Оцінювання – це процес встановлення рівня навчальних досягнень учня в оволодінні змістом предмета відповідно до вимог чинних навчальних програм. У перших класах допустиме лише вербальне оцінювання. Оцінюючи вербально, можна використовувати, як усні, так і письмові оцінні судження щодо навчальних досягнень учнів. Для дітей це м’який перехід з дитячого садочку у школу. Щоб дитина зайвий раз не хвилювалася, щоб виключити страхи та стрес, які можуть виникнути, якщо учень допустив помилку. Дітей необхідно не карати, а спонукати самостійно виправляти помилки. Учні шукатимуть відповіді на питання, а вчитель у цьому буде допомагати.
Батьки та вчителі повинні спостерігати за особистісним розвитком учня, який  відображає самостійність, відповідальність, комунікативність, уміння працювати в групі, ставлення до навчальної праці, пізнавальні інтереси, ціннісні орієнтири та загальнонавчальні уміння.

Болюча тема – збір коштів з батьків на потреби школи. На сайті МОН зазначено, що кошти не будуть збиратися примусово, а звіти будуть публікуватися щорічно. Чи готові житомирські школи до цього?
Взагалі система звітів у наших навчальних закладах працює давно. Батьківська громадськість самостійно приймає рішення щодо необхідності збору коштів на потребу класу, групи навчального закладу, адміністрація шкіл та садочків не диктує умови щодо збору коштів. Якщо є якість порушення, ми приймаємо жорсткі заходи. 

Головне, щоб батьки, коли звертаються до засобів масової інформації або спілкуються між собою, могли назвати чіткі факти з підтвердженнями та писали заяви. Бо коли кажуть, що ми вам розкажемо, але підтверджувати не будемо, бо нашій дитині тут ще навчатися, то це не зовсім правильно. Бо як можна навести порядок, якщо ти кажеш про вимагання, проте не підтверджуєш свої слова? Це наклеп. Коли буде чесний зворотній зв'язок, коли батьки хочуть разом з нами навести лад, тоді і буде результат.
Тому, шановні батьки, якщо на вас тиснуть у навчальних закладах та вимагають кошти на потреби школи, звертайтеся в управління освіти Житомирської міської ради, будемо реагувати на ваші звернення і вирішувати це питання.
З метою прозорості, відкритості, публічності у кожному навчальному закладі для батьківської громадськості оформлено інформаційні стенди про надходження та використання благодійних внесків. Щоквартально на сайті міської ради управлінням освіти оприлюднюється звіт про надходження та використання власних надходжень у закладах освіти. У кожному навчальному закладі створені сайти, через які батьківська громадськість може здійснювати комунікацію між адміністрацією закладу, педагогічними працівниками та постійно відслідковувати події, якими живе заклад.
Користуючись нагодою хочу побажати всім дітям гарного літнього відпочинку, нових вражень, знайомств і школа радо відкриє двері для вас першого вересня.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Коментарів 0