Мер Житомира вважає, що Україні можуть загрожувати голодні бунти через відміну мораторію на продаж землі

2019-11-15, 12:01
  +23     0

Міський голова Житомира Сергій Сухомлин на своїй сторінці у Фейсбук розповів про свою позицію, щодо відміни мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. На його думку, мораторій потрібно було зняти, але так, щоб це дало поштовх для розвитку ОТГ та країни в цілому. Він нагадав про негативний досвід продажу земель в Аргентині та зауважив, що Україна може піти її шляхом через кризу та голодні бунти.

Далі читайте повний текст коментаря міського голови.

"Верховна Рада витратила чимало часу на обговорення закону, який дозволяє продавати землю в Україні. Навколо самої ідеї відміни мораторію багато різних думок та маніпуляцій. На мою думку, мораторій потрібно було давно зняти, але є декілька «але».

Є великі ризики. Ті, хто цікавляться цією темою, можуть подивитись на досвід Аргентини, яка свого часу бездумно відмінила мораторій на продаж землі. Аргентинське сільське господарство було нехай і без достатньої кількості інвестицій, але до зняття мораторію забезпечувало країну яловичиною за ціною менше 1$ за кг і цей продукт був основним у споживанні для місцевого населення.

Після відміни мораторію, на ринок зайшли транснаціональні компанії, які фактично скупили основний масив сільгоспземель. Далі інвестори поставили собі питання: навіщо нам продавати аргентинцям яловичину за ціною менше долара, якщо можна її відправити до США та Європи за ціною 10-12$ за кг?

Дуже швидко Аргентина стала провідним експортером яловичини в світі. Ціни на цей продукт в Аргентині різко підвищились і почались голодні бунти. Аргентина увійшла в політичну та соціальну кризу. Аналогічна ситуація може статись і у нас.

Я не говорю про те, що землю не можна давати обробляти великим транснаціональним корпораціям. Україна має велику перевагу – значний банк земель і це дозволяє компаніям застосовувати більш ефективні технології, дешевше закупати добрива, матеріали та мати конкурентні переваги у порівнянні з невеликим європейським фермером.

Сьогодні Європа великими коштами дотує свого фермера, але навіть за цих умов наші великі корпорації конкурують з ними.

З іншого боку, є багато країн в світі, які стратегічно розуміють, що кількість населення на їхній території зростає (наприклад: Китай, Саудівська Аравія, Єгипет, інші країни).

Вони хочуть убезпечити себе від продовольчої кризи в майбутньому, їх цікавлять сотні тисяч чи мільйони гектарів української землі. Але якщо просто цю землю продати, то великі сільгоспвиробники знищать майбутнє села та ті ОТГ, які зараз створюються. Люди на селі перестануть бути потрібними. Їхня кількість за сучасних технологій на сільгоспвиробництві буде мінімальною. Почнеться відтік людей з села, урбанізація.

Це з одного боку добре для міста, з іншого – частина цих людей взагалі покине країні і ми втратимо мільйони українців.

Я підходив би тут абсолютно по-іншому. Зараз вже є перспективний план по створенню ОТГ в Україні. Він показує кількість населення, яке матиме ОТГ.

Наприклад, візьмемо ОТГ в нашій області з населенням 15 тис осіб. Можна розрахувати, скільки з них може бути задіяно в сільському господарстві. Умовно візьмемо 4 тис. Середні та дрібні ферми через конкуренцію в майбутньому не зможуть вирощувати промислові культури, ті ж зернові. Але вони можуть займатись садовими культурами, горіхами, овочами, ягодами. Там потрібно більше людських ресурсів і це - їхня ніша.

В Європі одне з найбільших підприємств, яке постачає лохину по всій території Євросоюзу, має 67 га землі. Потреба фермера в цьому сегменті від 10 до 100 га землі.

Тому на місці держави я би порахував: на обробку 10 га умовно потрібно 3 людини. Ми умовно визначили, що в цьому ОТГ може бути задіяно в сільському господарстві 4 тис осіб. Таким чином можна прорахувати скільки гектарів потрібно для цього ОТГ, щоб забезпечити робочими місцями його жителів. Цю кількість необхідно зарезервувати з запасом під розвиток фермерства. І, наприклад, як робили у Франції, щоб не було фіктивного підприємництва, можна давати землю в оренду на 7 років з правом викупу. Якщо фермер виконує всі свої зобов’язання.

По-друге, коли фермер отримує право викупити землю, йому потрібно забезпечити пільговий кредит на викуп.

В цьому випадку ми отримуємо: середній клас в обличчі фермера, працевлаштоване сільське населення, податки та переробку цих видів продукції.

Решту землі, яка не зарезервована, викупає державний земельний банк і далі здає на довгий термін в оренду великим агрохолдингам, іноземним кампаніям. Наприклад, Саудівська Аравія готова взяти в оренду близько 500 тисяч га землі. Якщо здати її в оренду на 20-30 років, як держава ми отримаємо постійне джерело доходу та надійного партнера, при невиконанні умов договору, його можна розірвати.

Таким чином, якщо застосувати цю схему в комплексі:

- фермерські господарства можуть викупити землю,

- сільське господарство в Україні отримує поштовх для розвитку,

- ОТГ матимуть гарантії для забезпечення власних потреб за рахунок податків,

- сільське населення матиме робочі місця,

- розвиватиметься переробка сільгоспсировини,

- зростатиме середній клас,

- зникне загроза відтоку населення з країни,

- земля може використовуватись для здачі в оренду великим корпораціям,

- Україна матиме надійних партнерів в особі інших країн.

Я переконаний, що до питання відміни мораторію потрібно підійти дуже зважено. Адже, як говорив Марк Твен: «Земля – єдиний продукт, який більше не виробляють».
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Коментарів 0