Сергій Сухомлин: «Нам повірять завдяки досвіду»

2020-07-20, 11:58
  +22     0

Житомирський міський голова Сергій Сухомлин разом з міськими головами декількох інших обласних центрів став фундатором нової партії «ПроПозиція». За задумом партійців нова політична сила має змінити ставлення до місцевого самоврядування в Україні, зробити розвиток громад більш прогнозованим, громади міцнішими. Що саме має змінитися для Житомирської ОТГ після створення парії читайте далі в інтерв’ю з міським головою.

- 3 липня пройшов з’їзд нової партії «ПроПозиція», яку ще називають «партія мерів». Чому ви вирішили стати засновником партії?
- По-перше, загальноукраїнські партії, які зараз існують, доволі складно сприймають проблеми місцевого самоврядування. Іноді депутатські групи, які заходять від них в ради, починають керуватись не здоровим глуздом, а вказівками з Києва. Мати групу депутатів, які знають проблематику міста, бачать стратегію його розвитку – дуже важливо для будь-якого міського голови.
Друга причина, чому мери хотіли йти від власних політичних сил, як, наприклад, Кличко в Києві, в тому, що близько 40% людей, наприклад, в Житомирі, не хочуть на місцевих виборах голосувати за загальноукраїнські політичні сили. Є втома людей від політики і ці 40% –це запит на місцеву партію. Це доволі велике поле і виборцям потрібно дати можливість обрати тих людей, яких вони можуть бачити на вулицях, з ким можна спілкуватись, а не тих, яких вони бачать тільки на центральних каналах ТБ.- Можна було також створити місцевий проєкт, як це, наприклад, є у Харкові. В чому ви бачите перевагу саме загальноукраїнської партії?
- Ця ідея виникла близько року тому, ми багато разів зустрічались з мерами та обговорювали цей проєкт, особливо активно, коли парламент хотів обмежити участь у виборах невеликих партій. Після цього була заява Президента про те, що він, як гарант Конституції, на це не піде, частина мерів пішла у свої локальні проєкти, частина вирішила робити загальноукраїнський проєкт.
Чому саме загальноукраїнський? Можна зібрати команду на місцевому рівні, можна створити більшість, яка працюватиме на благо міста, але є багато питань, від яких залежить майбутнє міста, які вирішуються не в Житомирі, а на рівні України. Тому політичний проєкт, якщо він покаже свою спроможність, то отримає повне моральне право іти на парламентські вибори для того, щоб мати фракцію у Верховній Раді і відстоювати права місцевого самоврядування.

- Назва партії «ПроПозиція» як її пояснили ваші однопартійці говорить про те, що ви не проти центральної влади, чи когось ще, а за зважені рішення. Чи не вважаєте ви таку позицію складною для нашого суспільства, в якому голосують зазвичай «проти» когось, а не «за»?
- З латині «пропозиція» – перекладається як «за». За роки незалежності партії України намагались весь час поділити країну. То на Схід і Захід, то за мовною ознакою, то за напрямком розвитку – Європа чи Росія, НАТО за і проти. І цей поділне приводив ні до чого хорошого для країни. «ПроПозиція» – партія, яка відстоює права місцевого самоврядування.
У нас в Україні за Конституцією є 2 влади – центральна та місцева.Ці дві влади мають постійно знаходитись в комунікації. Без одної чи іншої не буде нормального розвитку країни. Тому місцеве самоврядування в принципі не може бути в опозиції до центральної влади. Має бути чітке розуміння повноважень і відповідальності обох гілок влади.

- Наразі повноваження та відповідальність недостатньо врегульовані?
- Так, тому одне з основних завдань нашої партії на законодавчому рівні провести Муніципальний Кодекс. З одного боку, в ньому мають бути зібрані повноваження, відповідальність та фінансування і місцевої, і центральної влади. Тому що зараз місцева влада сприймається центральною як один з підрозділів вертикалі. Місцева влада повинна відповідати за всі сфери життя людини на конкретній території. Більшість житомирян, наприклад, не розуміють, що фінансування шкіл, зарплата педагогів іде з центрального бюджету. Зарплата технічних працівників та комунальні платежі, оснащення, реконструкції, забезпечення підручниками – йде з місцевого бюджету. Місцева влада повинна відповідати і за освіту, і за медицину, і за безпеку, але мати на ці повноваження фінансування. Щороку коли ВР приймає бюджет, ми направляємо листи депутатам від Житомирської області і не тільки, де показуємо, що дефіцит фінансування, зарплат наших вчителів, медиків складає скількись десятків чи сотень мільйонів гривень. Щороку незалежно від того, яку політичну силу представляє депутат від Житомирщини, він голосує за такий бюджет. В результаті держава не покриває всю зарплату «бюджетників» і ми мусимо покривати різницю з місцевого бюджету. Тому потрібно встановити чіткі правила гри: відповідальність, фінансування, права.На цихтрьох китах має триматисьМуніципальнийКодекс і ряд інших документів. Наприклад, ми вважаємо, що суди, які розглядають суперечки чи незначні порушення, мають обиратись. Тоді у судді, якого, припустимо, обиратимуть раз на 5 років, буде мотивація виносити справедливі рішення. Те саме стосується начальника поліції, який забезпечує громадський порядок. Він має бути підзвітним громаді. Його потрібно також обирати.

- Думаєте, наші люди готові до такої конструктивної позиції, яку пропонує ваша партія, адже у нас вже звикли до партій, які ділять Україну за якимись ознаками?
- У країні достатньо багато людей, які готові йди на конструктивні позиції, готові мріяти. Це, до речі, показали і ті ж парламентські вибори, коли люди фактично повірили у мрію.
Завжди простіше іти з точки зору опозиції, тому що в такому випадку ти ні за що не відповідаєш, можна лише критикувати і розповідати, що би ти зробив в цьому випадку, навіть не розуміючи як це зробити. «ПроПозиція» – це ті люди, які можуть повірити, але завдяки якомусь досвіду. Якщо житомиряни побачать, що команда, мер, уже щось зробили в місті, то вони можуть довіритись цій команді та підтримати її на виборах. Нас підтримають ті люди, які не хочуть вічно голосувати «проти» і обирають, оцінюючи за вчинками та життєвою історією.

- Ваша партія для України унікальна тим, що фактично немає одного лідера, є група мерів-лідерів. Це так і має залишитись?
- Так, дійсно, формально одного лідера немає і до парламентських виборів точно не буде. Це тому, що ніхто з міських голів, які увійшли до партії не бачать себе у парламенті. Це перше. По-друге, якщо політична партія створюється «зверху» декількома людьми чи фінансовими групами, вони одразу ділять посади всередині партії. У нас немає внутрішньої конкуренції, ми не конкуруємо один з одним, нам немає чого ділити, проблеми в містах дуже схожі і ми зацікавлені їх вирішити. У нас немає сенсу перетворюватись на партію лідерського типу і обирати голову, щоб він отримував рейтинг. Кожен на місті має дати рейтинг партії для того, щоб вона у майбутньому отримала розвиток.

- Після того як партія заявила про себе, чи з’явились бажаючі приєднатись?
- Декілька міст України вже приєднались до партії на рівні мерів. Є звернення на рівні депутатів місцевих рад та просто активних людей.

Сергій Сухомлин під час презентації партії "ПроПозиція"

- В Житомирській області такі звертання також є?
- Є декілька звернень. Але хочу зауважити, що ми до відбору людей ставимось дуже ретельно, всіх, хто звертається, брати не будемо.

- Ідея партії про захист місцевого самоврядування парламентська, а з чим ви збираєтесь іти на місцеві вибори?
- З  тим, що вже зроблено, і з тим, що маємо намір зробити в найближчі 5 років. Наприклад, амбіційний проєкт будівництва нового водоканалу, в який мало хто вірив, але це ми вже можемо показати, роботи ідуть. Він великий і до його завершення 2 роки. Будівництво ТЕЦ на теплокомуненерго. У вересні вже приходить обладнання і нам потрібно підготувати фундаменти, щоб прийняти обладнання. Розпочинається будівництво ще однієї ТЕЦ, нещодавно по ній пройшов тендер. Палац спорту, який ми презентували минулого року і отримали 30 млнгрн державного фінансування. Але оскільки в державному бюджеті просто не було фінансування, то в жовтні у нас ці гроші зняли. Зараз вирішується питання про виділення коштів на цей рік близько 30-50 млн грн. Дороги, які ми робимо, але багато ще залишається зробити. Це тільки частина того, що вдалось зробити за 5 років.

- Особисто ви як міський голова задоволені своєю роботою в цій каденції?
- У мене є моя передвиборча програма, яку я дуже добре пам’ятаю. Починаючи від відміни ліфтових карток, закінчуючи стадіоном «Спартак» та іншим. Якщо взяти цю програму, то відсотків 70% або вже зроблено, або на стадії виконання. 30% не вдалось зробити з різних причин. Але є інші проекти не передбачені у передвиборчій програмі, але були зроблені і є важливими для міста.
Якщо оцінювати з точки зору, чи можна було зробити більше. Так, можна було. Є різні суб’єктивні та об’єктивні фактори. Наприклад, ми зробили зі свого боку все для того, щоб побудувати сонячну електростанцію, але держава, точніше Міністерство фінансів не змогло дати нам дозвіл і у нас зняли цей грант. Також ми не розраховували не те, що держава на другий рік «повісить» на місцеві бюджети фінансування ПТУ. За  4 роки фінансування ПТУ з нашого бюджету склало 400 мільйонів гривень, а за ці гроші ми могли би зробити всі центральні дороги. З таким підходом, ми, будуючи свої плани, не можемо передбачити, які ще сюрпризи чекати від держави. Але 70% від програми, плюс додаткові проєкти поза програмою – це також хороший результат.

- Чи є у вас місцева команда, люди, які готові йти з вами на вибори?
- Так, в її основі депутати міської ради, які мають авторитет у своїх округах і активно працювали цю каденцію. До речі, рівень довіри до Житомирської міської ради відповідно до соцопитувань, які проводились у лютому, був на рівні 38%. Зараз, думаю, він більший. У порівнянні до довіри до ВР це в декілька разів більше.

- В обласну раду представники вашої партії будуть балотуватись?
- Так, звичайно. В нинішній системі державного управління потрібно мати представництво Житомира, щоб відстоювати інтереси міста в обласній раді.
Наприклад, на цей рік обласна рада не проголосувала за фінансування нашої футбольної команди, яка вже вийшла до першої ліги. У нас була домовленість, що ми забираємо спортивну школу. Ми це зробили, реконструювали стадіон, збільшили фінансування в 2 рази, зробили нормальні умови для дітей. А обласна рада домовленість про те, що вони фінансують половину бюджету команди, не виконала. І заручниками стали футболісти та вболівальники.
Інший момент – основна частина податків, які надходять до обласного бюджету формується за рахунок Житомира. Але саме місто на фінансування програм фактично нічого не отримує у порівнянні з іншими ОТГ. Ще один приклад – ми зробили Михайлівську, починаємо робити Новий Бульвар, площу Корольова. У нас була пропозиція про співфінансування. Голова ОДА та його заступники її підтримали, а депутати – ні.
- Коли ви були обрані міським головою, то вийшли з партії, сказавши, що мер має бути не політиком, а господарником. За час вашої роботи погляд на проголошену вами тоді тезу змінився?
- Я так і вважаю, що мер має бути господарником. Все дуже просто. Є «європейська хартія місцевого самоврядування» і в Європі нею чітко керуються. Україна також її підписала, але у нас вона не працює. Якщо працювала би, то проблем було би набагато менше. Можна було би просто працювати на місці без політики. Ми саме тому і створили партію «ПроПозиція», щоб вирішити питання балансу гілок влади та дати можливість мерам бути мерами без політики.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Коментарів 0