Заступник міського голови Сергій Кондратюк про місцеві протести і плани влади на тариф у майбутньому

2021-02-09, 15:09
  +20     0

Чи не найболючіше питання для українців останнім часом – питання тарифів та функціонування комунальної сфери загалом. Чи вплинули на ситуацію тарифні протести? Чи можливо виконати вимоги активістів? Що буде робити міська влада з тарифами далі?

На ці та інші питання відповів заступник міського голови Сергій Кондратюк.


- Ви один з чотирьох заступників міського голови, якого після переобрання на посаду міського голови Сергій Сухомлин вирішив залишити. Це можна вважати основною оцінкою вашої роботи. Для вас особисто це було несподіванкою чи ви знали про рішення міського голови?

- Я про це дізнався за день до голосування на сесії. Тоді мені потрібно було їхати в Київ, і я підійшов до Сергія Івановича повідомити, що мені необхідно їхати у відрядження, і що на сесії мене не буде. Він запитав чи мені нецікаво, кого завтра будуть призначати  заступниками міського голови. Так я, власне, і дізнався, що сесія буде кадровою. Це стало сюрпризом для всіх нас (заступників міського голови – ред.)

- Тобто ви не обговорювали з мером це питання?

- У нас була основна робота, а у мера ще й виборча кампанія і шалений графік. Режим Сергія Івановича на той момент був таким, що у нас майже не було можливості поспілкуватися з особистих питань, адже моє призначення – це все ж особиста справа.

- Дивлячись сьогодні у вікно, одразу згадуєш про роботу комунальних служб. Житомиряни звикли, що саме ви відповідали за розчищення доріг та тротуарів від снігу, частина з них і досі думає, що за це відповідаєте ви. Як ви ставитесь до того, що навіть після перерозподілу обов’язків між заступниками міського голови, вам все ще приписують не ваші обов’язки і питають за чужі результати роботи?

- Ми одна команда у міського голови. У будь-якому випадку ми усі відповідаємо за життєдіяльність міста. Якщо зараз сфера відповідальності Олександра Шевчука – дороги і тротуари, то прибудинкові території – це моя зона відповідальності. В той же час, робота з керуючими компаніями, з головами ОСББ залишається на мені. Ми працюємо з Гідрометцентром, на основі прогнозу я даю доручення начальникам управління, а вони в свою чергу контактують вже з керуючими компаніями і ОСББ, які мають забезпечувати прибирання. Все відбувається завчасно, хоча, зрозуміло, є різні ситуації.

- Це як в жарті: житомирян просили без нагальних потреб не виходити на вулицю. Першими прислухалися комунальні служби.

- Я все розумію, але як би це банально не звучало - за два дні випала півмісячна норма снігу. Зрозуміло, що одразу все прибрати не вдасться. Однак є інші проблеми. Немає у міста можливості утримувати таку кількість комунальних служб, цілу армію працівників. Навіть якщо б і була – на таку роботу люди в черзі не стоять. На сьогодні це в більшості люди літнього віку. Це і в КП «УАШ», КП «Зеленбуд», КП «Експлуатація штучних споруд». Молодь не йде працювати прибиральниками, зарплата там в середньому 4-6 тисяч і ми це розуміємо, але змінити ситуацію немає можливості.

- Від зарплат перейдемо до високих тарифів. Весь січень в Україні відбувалися тарифні протести, і Житомир не виняток. Один з останніх мітингів відбувся саме на ваш день народження. Зрозуміло, що люди хочуть платити менше, і, зрозуміло, що комунальні послуги з’їдають значну частину їх доходів. Ви чули вимоги людей. Зокрема, щоб міська влада частину коштів сплачувала з міського бюджету, або приватизувала облгази. На вашу думку, чи реальні ці вимоги для виконавчої влади або просто гарні гасла для політиків?

- Я був на шести тарифних протестах. Починаючи від «майданів» на Київському шосе, і до тих, які відбувалися на сходах біля міської ради і безпосередньо в залі. Коли активісти пропонують проголосувати, щоб газ коштував три гривні, я не розумію яким чином міський голова і органи місцевого самоврядування можуть це зробити. Коли мені говорять, що у місті Чорноморськ ціна водопостачання 8 гривень, то я відкриваю сайт Міністерства регіонального розвитку, де бачу ціну на водопостачання і водовідведення – 31 гривня 8 копійок. Тобто цифра 8 участь приймає, але лише в контексті копійки.

- Маніпуляції руйнують конструктив?

- Частково, я вважаю, що так. Значна частина тарифу – енергоносії. І ми неодноразово це говорили. В структурі тарифу КП «Житомиртеплокомуненерго» енергоносії складають 84%. Тому згадуємо, що постачання і розподіл природного газу, транспортування його – це прерогатива держави. Через ринок природного газу і через регуляторів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Це, по-перше. По-друге, така ж ситуація і з постачанням, транспортуванням, розподілом електроенергії.

Люди приходять до нас просити те, чого ми зробити не можемо. Максимум, що може місцева влада, і це вже було зроблено – це звернутися до Кабінету міністрів, Верховної Ради України, Президента, Антимонопольного комітету по зменшенню ціни на газ, на електричну енергію, на їх розподіл. В суботу нарешті на акції протесту люди вирішити звернутися до Президента. Напевно, вже після шести акцій люди зрозуміли, що в Житомирі такі рішення не приймаються.

- Але люди все одно незадоволені, бо вважають, якщо ви влада – ви і маєте вирішувати побідні питання.

- Якщо місто візьме на себе обов’язок різницю по вартості енергоносія перекласти на бюджет, то ми повинні розуміти, про які суми йде мова. Сьогодні по теплокомуненерго за один місяць різниця між ціною природного газу, яку виставляє НАК «НАФТОГАЗ» і тою ціною, яка закладена у тарифі, складає 23 мільйони гривень. Це за січень місяць.


- Хто компенсує ці кошти?

- Поки ніхто. Сьогодні (дата запису інтерв’ю 8.02.2020 року) стоїть питання підписання меморандуму між міською владою і державою щодо відтермінування платежів на цю різницю, щодо можливої компенсації колись у майбутньому, можливо, держава визначить компенсатор, а, можливо, і ні. Тоді усе це ляже на плечі органів місцевого самоврядування. В такому випадку, ми повинні забути про бюджет розвитку взагалі. У нас не буде ні капітального ремонту доріг, ні ремонту прибудинкових територій. Ні програм теплих кредитів для ОСББ, ні нових тролейбусів, ні нових ліній. Це буде не розвиток, а бюджет проїдання.  


Інша справа – якщо держава сьогодні намагається регулювати тариф, вона повинна переглянути бюджет країни, знайти джерела і компенсувати затрати на енергоносії в сторону їх зменшення. Другий шлях – субсидії. Але щороку вони зменшуються.
Тому якщо держава хоче регулювати тариф – нехай приймає участь у регулюванні, а якщо вона говорить, що у нас ринок – то варто подумати про людей. Як збільшити пенсії, як збільшити субсидії для тих, хто реально отримує мінімальну зарплату.


- Чому житомиряни ще не отримали січневі платіжки за тепло?


- Ми ще не знаємо ціну за газ. У разі, якщо все складеться добре і сьогодні міський голова підпише меморандум, яким Уряд знизить ціну, тоді можна буде починати формувати платіжки.


Взагалі, коли ми розклали усю структуру тарифу, видно, що усе залежить від енергоносіїв і ніхто з цим не сперечається. Тоді активісти кажуть, а ось там був прорив і було багато втрат води. Потім говорять, що їм не подобається, що директор якогось комунального підприємства спілкується з громадськістю не так, якби їм хотілося. Далі питають, яку я отримую зарплату. Усі ці питання, як ви розумієте, не стосуються ціноутворення тарифу і згадуються лише тоді, коли закінчуються аргументи і є бажання перейти на особистості. Так, у мене зарплата вища, ніж пенсія звичайного пенсіонера. Але, можливо, варто покращувати життя пенсіонерів і підвищувати їм рівень виплат?


- Чому на акції протесту не ходять депутати міської ради? Місцеві вибори відбулися лише чотири місяці тому.


- Я не знаю, чому так відбувається. Хоча на засідання постійних депутатських комісій, на робочі групи ходять усі. Взагалі комісія з питань житлово-комунального господарства та інфраструктури дуже специфічна. Там або люди, які є фахівцями у тій чи іншій сфері, або ті, кому небайдуже вирішення проблем у Житомирі, які стосуються ЖКГ.


- Який ваш особистий прогноз у ситуації з тарифом? Що буде далі і на що варто сподіватися?

- Я думаю, що меморандум буде підписано. Буде встановлено ціну природного газу, яка дасть можливість рахувати ціну природного газу по 6,99 грн. Скоріш за все, буде відтермінування платежів для теплокомуненерго. Тому сподіваємося на краще.


На момент публікації інтерв’ю було підписано меморандум про взаємопорозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері централізованого постачання теплової енергії та постачання гарячої води громадянам України. Згідно з підписаним документом, вартість послуги постачання теплової енергії та гарячої води у багатоквартирні будинки протягом нинішнього опалювального сезону не зміниться.

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]

Коментарів 0